Zastosowanie VoIP pozwala na osiągnięcie szeregu korzyści, zarówno w domu, jak i w przedsiębiorstwie. Wspólna infrastruktura do przesyłania danych i głosu to jedna z najważniejszych cech tej technologii. Dzięki VoIP telefon IP wpina się do sieci komputerowej tak samo, jak każde inne urządzenie, np. komputer. Nie ma już potrzeby układania i utrzymywania oddzielnej instalacji "dla telefonów".

Jednak VoIP to znacznie więcej. Dzięki temu, że głos przesyłany jest w postaci pakietów, z użyciem protokołu IP, może zostać przekazany także przez Internet. To główna przyczyna rosnącej popularności VoIP. W dzisiejszych czasach niemal każda firma posiada łącze internetowe nadające się do przesyłania głosu. Fakt ten pozwala znacząco obniżyć koszty połączeń. Dzięki operatorom VoIP, przez Internet można bez problemu dzwonić na telefony stacjonarne i komórkowe. Większość dostawców oferuje również numer PSTN, na który mogą dodzwonić się użytkownicy tradycyjnej telefonii. Jeśli natomiast firma ma kilka oddziałów podłączonych do Internetu, dzięki VoIP rozmowy między nimi będą bezpłatne.

Zalety nowej technologii dostępne są również dla tych, którzy z jakichś względów nie chcą lub nie mogą zrezygnować z tradycyjnych rozwiązań. Dzięki zastosowaniu kart do telefonii można łatwo zbudować platformę współpracującą zarówno z telefonami IP, jak i tradycyjną siecią PSTN. Warto zaznaczyć, że w przypadku VoIP rolę centrali telefonicznej przejmuje zwykły serwer, pracujący pod kontrolą specjalnego oprogramowania, takiego jak Asterisk. Jest to zaleta nie do przecenienia, ponieważ budowanie rozwiązań na bazie standardowych komponentów, pozwala łatwo zabezpieczyć się przed przestojami związanymi z ewentualną awarią systemu. Zastosowanie redundantnego zasilania, czy budowanie macierzy dyskowych odpornych na awarie któregoś z dysków - to standard jeśli chodzi o serwery, względem których oczekujemy niezawodnej i nieprzerwanej pracy. Dzięki VoIP zalety tych rozwiązań możemy wykorzystać również w telefonii.

Wspomniany wcześniej Asterisk pracuje pod kontrolą systemu Linux, co przyczynia się do wysokiej niezawodności całego systemu. Ponieważ jednak "czysty" Asterisk nie jest zbyt przyjazny dla użytkownika, powstaje wiele rozwiązań ułatwiających zarządzanie centralką. Jednym z nich jest switchvox - dzieło firmy Four Loop, sygnowane obecnie marką Digium. Jego twórcy postawili na maksymalną prostotę zarządzania i przyjazność interfejsu użytkownika (dostępnego za pomocą przeglądarki WWW). Zarządzanie Switchvoxem jest więc nie tylko proste, ale i przyjemne dla oka. Wbudowane funkcje raportowania i monitorowania rozmów ucieszą natomiast managerów i inne osoby zainteresowane tym, co "dzieje się" w systemie.

VoIP "wywraca" do góry nogami dotychczasowe podejście do telefonii. Może to powodować pewne obawy. Często pojawiają się pytania o jakość rozmów oraz o ukryte wady omawianej technologii. Komfortowa rozmowa telefoniczna wymaga dwukierunkowej komunikacji w czasie rzeczywistym. Narzuca to pewne wymagania względem sieci danych oraz, w przypadku połączeń za pośrednictwem Internetu, także względem łącza. Dlatego tak istotną rolę odgrywa prawidłowe wdrożenie. Dobrze wdrożony VoIP działa sprawnie i niezawodnie; jest nie do odróżnienia dla rozmówców. Co więcej, przekazywany cyfrowo dźwięk sprawia, że jeśli obie strony używają VoIP, jakość może być nawet lepsza niż w przypadku zwykłego połączenia. Natomiast źle przeprowadzone wdrożenie, nie uwzględniające chociażby jednego z istotnych czynników, może okazać się fatalne w skutkach. Zachęcam więc do samodzielnego testowania tej technologii w domu. Jednak w przypadku firm warto zdać się na specjalistów, którzy zapewnią działanie systemu na wyskoim poziomie.

Jeśli zastanawiają się Państwo, czy warto inwestować w VoIP, odpowiedź jest prosta - zdecydowanie tak. Inwestycja nie tylko szybko się zwróci, ale, dzięki łatwości budowania rozwiązań "dookoła" systemu, dostarczy możliwości, które w przypadku tradycyjnej centralki byłyby bardzo trudne (kosztowne) lub wręcz niemożliwe do realizacji.