Amerykańska firma Digium Inc., istniejąca na rynku od 1999 roku, jest twórcą Asteriska (OpenSource'owej platformy do realizacji rozwiązań typu IP-PBX) oraz producentem sprzętu do telefonii. Jest niekwestionowanym liderem w tej dziedzienie. Produkty Digium są wspierane przez niemal wszystkie dostępne IP-PBXy, zarówno te komercyjne, jak i darmowe. O renomie marki świadczą także rozwiązania innych firm, które bardzo często podkreślają, iż ich produkt jest "w pełni zgodny z kartami Digium". Jednak osobom ceniącym jakość i stabilność proponujemy wyłącznie oryginalne produkty Digium. Więcej informacji o tym, dlaczego warto kupić karty Digium, znajdziecie Państwo w dalszej części. Zachęcamy też do zapoznania się z systemem SWITCHVOX - opartym na Asterisku rozwiązaniu dla małych i średnich przedsiębiorstw.


Karty do telefonii analogowej

Karty do telefonii analogowej służą do integracji "tradycyjnej" telefonii z nowoczesnymi rozwiązaniami bazującymi na technologii VoIP. Mają postać płyty głównej, na której obsadza się moduły określające funkcje poszczególnych portów oraz opcjonalnie - moduł sprzętowej eliminacji echa (którego instalacja jest wysoce wskazana). Dla portów dostępne są moduły FXS (służące do podłączania urządzeń analogowych, takich jak telefony, faksy czy terminale płatnicze) oraz FXO (do których podłączyć można tradycyjne analogowe linie telefoniczne, bramki GSM itp.). Dostępne są 4-, 8- i 24- portowe karty, pracujące na slocie PCI (zarówno zasilanym napięciem 3.3V jak i 5V) - seria TDM oraz 8- i 24- portowe karty na slocie PCI-Express - seria AEX.

Seria TDM4xy to 4-portowe karty na złączu PCI, umożliwiające umieszczenie od 1 do 4 modułów, przy czym:

  • x - oznacza ilość modułów FXS,
  • y - ilość modułów FXO.

Zgodnie z tym, karta oznaczona symbolem TDM410 posiada jeden port FXS, do którego można podłączyć np. zwykły, analogowy telefon. Karta TDM404 umożliwia zaś podłączenie 4 linii. Możliwe są dowolne kombinacje modułów FXS/FXO.

Seria TDM8xx to 8-portowe karty na slocie PCI, na których umieszczać można pojedyncze i poczwórne moduły FXS/FXO, a TDM 24xx - to jej 24-portowy odpowiednik. Ważne: na 8- i 24- portowych kartach nie wszystkie kombinacje modułów są dozwolone.

Serie AEX8xx oraz AEX24xx to karty odpowiednio 8- i 24- portowe, pracujące na slocie PCI-Exprerss.

Ceny kart z serii TDM4xx zaczynają się już od $215.95. Ceny przeliczane są na złotówki według średniego kursu NBP z dnia złożenia zamówienia.


Karty do telefonii cyfrowej

Karty do telefonii cyfrowej pozwalają na integrację usług ISDN BRI oraz ISDN PRI z technologią VoIP. Usługa ISDN BRI (inaczej 2B+D) pozwala na przekaz do dwóch jednoczesnych rozmów. ISDN PRI (30B+D), wykorzystywana w nieco większych firmach, umożłiwia prowadzenie 30 jednoczesnych rozmów. Podobnie jak w przypadku kart analogowych, karty do telefonii cyfrowej posiadają złącze na sprzętowy moduł eliminacji echa, którego instalacja jest wysoce wskazana.

Karta B410P to 4-portowa karta BRI (2B+D) na slocie PCI 3.3/5.0V. W sumie umożliwia prowadzenie max. 8 jednoczesnych rozmów.

Karty TE121 oraz TE122 to karty z jednym portem T1/E1/J1 (PRI), pracujące odpowiednio na slocie PCI-Express oraz PCI (3.3/5.0V).

Karty TE207, TE212 oraz TE220 to 2-portowe karty T1/E1/J1 (PRI), przeznaczone odpowiednio do złączy PCI 5.0V, PCI 3.3V oraz PCI-Express. Każdy port to 30 kanałów rozmownych, dzięki czemu karta umożliwia prowadzenie 60 jednoczesnych rozmów.

Karty TE407, TE412 oraz TE420 to 4-portowe karty T1/E1/J1 (PRI) do slotów PCI 5.0V, PCI 3.3V oraz PCI-Express.  Jedna karta umożliwia prowadzenie do 120 jednoczesnych rozmów.

Ceny kart serii TE1xx zaczynają się już od $495. Ceny przeliczane są na złotówki według średniego kursu NBP z dnia złożenia zamówienia.


Dlaczego warto wybrać karty Digium?

Powodów jest kilka.

  1. Digium pisze sterowniki. Jeśli przyjrzeć się sterownikom innych firm okaże się, że większość kodu odpowiedzialnego za komunikację z modułami analogowymi została napisana pierwotnie przez Digium. Któż inny może zapewnić najlepsze wsparcie, jeśli nie firma, która stworzyła podstawowy kod?
  2. Digium jest autorem Asteriska. Ani Sangoma Technologies, ani Rhino Equipment nie zatrudnia personelu opłacanego za rozwój Asteriska. Zamiast tego firmy te zatrudniają ludzi odpowiedzialnych za umożliwienie współpracy swoich kart z Asteriskiem.
  3. Digium oferuje jedno-portowe moduły analogowe. Zarówno Sangoma Technologies jak i Rhino Equipment oferują jedynie dwu-portowe moduły. Czemu płacić za więcej portów, niż rzeczywiście potrzeba?
  4. Digium oferuje moduł sprzętowej eliminacji echa, dostępny jako rozszerzenie podstawowych kart. Sangoma Technologies i Rhino Equipment wymagają od Klienta, aby z góry zdecydował się, czy chce kartę bez- czy ze sprzętową eliminacją echa. W przypadku kart Digium decyzji nie trzeba podejmować od razu - moduł można dokupić w dowolnej chwili i osadzić na karcie.
  5. Sangoma Technologies i Rhino Equipments oskarżają Digium o niedociągnięcia techniczne - słabą obsługę przerwań i duże zużycie mocy obliczeniowej CPU. W odpowiedzi na te zarzuty Digium przeprowadziło eksperymenty, bazujące na obiektywnej metodzie badania jakości mowy (PESQ). W specjalnie skonstruowanym modelu, poddawano próbom karty różnych producentów. Powstała aplikacja symulująca trudne warunki pracy poprzez okresowe blokowanie obsługi przerwań. Wyniki testów pokazały, że karty Digium nie tylko lepiej radzą sobie z obsługą przerwań, ale i są w stanie obsłużyć więcej jednoczesnych kanałów rozmownych, przy mniejszym zużyciu CPU. Więcej na ten temat znaleźć można tutaj (artykuł w jęz. angielskim).

W razie jakichkolwiek pytań, wątpliwości lub chęci zakupu kart, prosimy o kontakt przy użyciu formularza kontaktowego.